IPN o Jarocinie

materiał SB Szykuje się kolejne bardzo ciekawe wydawnictwo, poświęcone muzyce lat 80. Przypomnijmy - ukazały się już "PRL - Punk Rock Later" M. Lizuta i "Prywatna taśmoteka" P. Bratkowskiego, w przygotowaniu są publikacje "Gdzie oni są, czyli wspomnienia fanów rocka lat 80-tych" A. Szuby i K. Andrzejewskiej i "Grunt to bunt" Grzegorza K. Witkowskiego. Kolejna publikacja ukaże się nakładem trochę niespodziewanego wydawcy. Będzie to bowiem Instytut Pamięci Narodowej, który planuje wydać w przyszłym roku album, poświęcony festiwalowi w Jarocinie ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką w tym wydarzeniu odgrywała Służba Bezpieczeństwa, jak bardzo interesowała się nim władza. Pracownicy łódzkiego oddziału IPNu trafili bowiem na dokumenty SB, dotyczące festiwalu, a w związku z ich odtajnieniem pojawiła się możliwość ich publikacji. Po każdej edycji festiwalu SB przygotowywało opracowanie, w którym omawiano zadania operacyjne SB, organizację i przebieg imprezy , zmiany i tendencje w nieformalnych ruchach młodzieżowych. Wśród tych materiałów najobszerniejszy charakter miała dokumentacja fotograficzna - pośród publiczności co roku znajdowali się funkcjonariusze SB, którzy dokumentowali to, jak zachowuje się (i jak wygląda) "niepokorna" młodzież.

Jaki jest tego efekt? Czytając choćby raport "'Jarocin' z perspektywy Służby Bezpieczeństwa" autorstwa Pawła Perzyny (łódzki IPN) w październikowym "Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej" ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę wiedza SB nt. grup nieformalnych była fragmentaryczna a w wielu miejscach miała wręcz humorystyczne zabarwienie. Szczególnie, gdy czyta się o niektórych subkulturach, jak np. ruchu "Czarni" (zewnętrznym elementem wyróżniającym stał się czarny strój bez jakichkolwiek dodatków. Ich "ideologia" sprowadzała się do popierania tych zespołów, które występowały przeciwko militaryzacji, wojnie. Członkowie tego ruchu zajmowali się m.in. tłumaczeniem i rozpowszechnianiem obcojęzycznych tekstó piosenek") czy "Krasowcy" (zdaniem SB zwolennicy muzyki lansowanej przez zespół "Crash" - cytaty za wspomnianym raportem z "Biuletynu IPN"). P. Perzyna w rozmowie z Gazetą Wyborczą (3.10.2003, dodatek łódzki) zauważa: Paradoksalnie niezbyt interesowali się tym co mogło być politycznie najbardziej niebezpieczne, czyli przekazem ze sceny. Przypuszczamy, że chodziło o stworzenie wrażenia , ze wszystko jest pod kontrolą.

Sam IPN, w celu wzbogacenia planowanego wydawnictwa, poszukuje materiałów związanych z festiwalem (zdjęć, ulotek itp.), oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących ingerencji "służb" w festiwal. Podajemy namiary:
IPN Oddział w Łodzi, ul. Orzeszkowej 31/35, 91-479 Łódź, tel. (0-42) 616-27-32, e-mail: krzysztof.lesiakowski@ipn.gov.pl.

zob. także newsy na stronie telewizyjnych "Wiadomości": "IPN w Jarocinie" i "Jarocin pod lupą SB" oraz "Bezpieka w Jarocinie" - wywiad z Walterem Chełstowskim na stronach Gazety Wyborczej.

fot. tzw. "materiał porównawczy" SB, ze zbiorów IPN, za stroną wiadomosci.tvp.pl/serpent.pl