serpent.pl

Lisa Gerrard

PŁYTY
prezentacje w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi

The Silver Tree

BEST OF

A Thousand Roads

Whale Rider

Immortal Memory

Duality

The Mirror Pool

Gladiator (OST)

More Music From Gladiator

patrz też:
płyty Dead Can Dance

Lisa Gerrard (Dead Can Dance)Agencja Go Ahead przyjemnością informuję, że pod koniec kwietnia zawita do Polski, wokalistka kultowej formacji Dead Can Dance - LISA GERRARD. Będzie to jedyny koncert artystki w naszym kraju podczas europejskiej trasy koncertowej promującej najnowszy album "The Best Of Lisa Gerrard".

LISA GERRARD
25.04.2007 20:00
TEATR ROMA - WARSZAWA

Info na temat przedsprzedaży i rezerwacji biletów: agencja@minta.plLisa Gerrard (ur. 12 kwietnia 1961 r. w Melbourne), australijska wokalistka, kompozytorka i aktorka. W 1981 razem z Brendanem Perry założyła zespół Dead Can Dance. Choć Dead Can Dance uformowali się w Melbourne, to rok później - zdegustowani wąskimi horyzontami tamtejszej sceny muzycznej - przenieśli się do Londynu. Tam w ciągu roku podpisali kontrakt z jedną z najsławniejszych wytwórni muzyki alternatywnej - 4AD Records. Gdy właściciel labelu - Ivo Watts-Russell - usłyszał nagranie demo grupy powiedział: Najsilniejszym wrażeniem było poczucie czegoś wyjątkowo oryginalnego. Zwrócił także uwagę na niezwykły głos Lisy. W roku 1983 Dead Can Dance nagrali sesję dla Johna Peela, a niedługo później światło dzienne ujrzał ich pierwszy album zatytułowany po prostu Dead Can Dance - kolekcja utworów z lat wcześniejszych.

Tak naprawdę właścicielowi 4AD Records najbardziej spodobał się dopiero trzeci krążek Dead Can Dance - Within The Realm Of A Dying Sun, na którym Lisa i Brandon współpracowali z producentem Johnem Riversem. To brzmiało jak nic dotąd - wspomina Ivo.

Sukces ten sprawił, iż DCD jeszcze chętniej czerpali inspiracje i motywy z muzyki etnicznej, chorałów gregoriańskich czy w ogóle z muzyki dawnej. Nie trzeba było długo czekać na propozycję nagrania czy użyczenia istniejących utworów na potrzeby soundtracków filmowych - nic nie ilustrowało obrazu lepiej niż atmosferyczna, mistyczna muzyka Dead Can Dance. El Nino De La Luna (Moonchild) z 1988 roku był pierwszym filmem, dla którego duet nagrał ścieżkę i jednocześnie okazją do debiutu aktorskiego Perry'ego. A w 1989 ich muzyka uświetniła znakomite dzieło Marka Magidsona Baraka. Ostatnim wspólnym albumem Dead Can Dance był Spiritchaser z 1996 roku, zawierający wyraźne wpływy muzyki afrykańskiej.

Na temat wyjątkowości i zjawiskowości tak głosu i wokalistyki, jak i talentu kompozytorskiego Lisy Gerrard napisano już całe tomy artykułów i esejów. Po rozstaniu się ze swym długoletnim partnerem, Brendanem Perry’m, które w połowie lat 90. położyło kres nieco ponad dziesięcioletniej karierze formacji Dead Can Dance, Gerrard z powodzeniem, i z różnymi muzykami, kontynuuje karierę solową. Obecnie jest znana głównie jako kompozytorka muzyki filmowej. W 2001 r., wraz z Hansem Zimmerem, otrzymała Złoty Glob oraz była nominowana do Oscara za muzykę do filmu Gladiator.

12 lutego do sklepów trafi kompilacja najważniejszych utworów Lisy Gerrard, kobiecej połowy duetu Dead Can Dance. Kompilację zatytułowaną po prostu "Best Of..." wypełni 15 kompozycji. Numery wybrano spośród solowych dokonań artystki jak i nagrań Dead Can Dance.


www.serpent.pl